آلودگی امواج الکترومغناطیس

آلودگی امواج الکترومغناطیس

آلودگی امواج الکترومغناطیس توسط شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فن آوری دانشگاه صنعتی شریف مورد بررسی قرار می گیرد.

آلودگی امواج الکترومغناطیس

آلودگی امواج الکترومغناطیس، آلودگی شایع دنیای مدرن

 آلودگی چیست؟

ورود هرگونه ماده خارجی به محیط پیرامون که بتواند کیفیت فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیکی اکوسیستم را تغییر دهد و این تغییرات برای گیاهان، جانوران و انسان ها مضر باشد، آلودگی نامیده می شود.  

 آلودگی امواج الکترومغناطیس چیست؟

گسترش منابع امواج الکترومغناطیس ساخت دست بشر منجر به افزایش سطوح امواج الکترومغناطیس موجود در محیط طبیعی شده است. این سطوح از امواج الکترومغناطیس سبب ایجاد مخاطرات متعددی برای انسان ها، گیاهان و جانوران شده است. لذا در این شرایط و بر اساس تعریف فوق می توان گفت موجی از آلودگی امواج الکترومغناطیس به محیط زیست راه یافته و در حال افزایش می باشد.

) آلودگی امواج الکترومغناطیس را اصلاحاً الکترواسموگ می نامند (

 

 آیا آلودگی امواج الکترومغناطیس خطرناک است؟

آلودگی امواج الکترومغناطیس با منشاء خارجی به مرور باعث اختلال در نظم میدان های الکترومغناطیسی داخلی می شود. سپس از طریق تغییر در کنترل فیزیولوژیکی سیستم های عصبی، عضلانی و فعالیت های سلولی تغییراتی در روند تکامل و ترمیم بافت ‌ها ایجاد می‌شود.

میدان های الکترومغناطیس (آلودگی امواج الکترومغناطیس) ابتدا موجب سرگیجه، ایجاد صدای « وزوز » در گوش، ضعف و خستگی، تار شدن دید چشم و خواب آلودگی هنگام کار می‌شوند و استمرار مجاورت در معرض این میدان‌ ها در دراز مدت عوارضی نظیر تغییر ترکیبات خون، اختلال در سیستم های عصبی عضلانی، (نوروماسکولار)، دگرگونی ژنتیکی و آسییب دیدنDNA ، بروز سرطان هایی چون لنفوم، لوسمی، تومورهای مغزی، سرطان غدد بزاقی و اختلال در رشد جنین و باروری در زنان و عقیمی موقت مردان را به دنبال دارند . (به نقل از یکی از متخصصین جراح مغز و عصاب)

 اندازه گیری آلودگی امواج الکترومغناطیس ساختمان

ارزیابی شدت آلودگی امواج الکترومغناطیس موجود در ساختمان ها لازم است از طریق کارشناسان این حوزه مورد ارزیابی قرار گیرد.

کارشناسان با استفاده از دستگاه های اندازه گیری ابتدا شدت آلودگی امواج الکترومغناطیس موجود در محیط را ارزیابی می کنند. سپس با تعیین جهت و منابع آلودگی امواج الکترومغناطیس راه حل های مناسبی را جهت کاهش سطوح امواج ارائه می نمایند. اولین مرحله اصلاح سبک زندگی و مدیریت منابع شخصی و داخل ساختمان است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ابزارهای الکترونیکی شخصی و لوازم خانگی آلودگی امواج الکترومغناطیس قابل توجهی را ایجاد می کنند.

در مرحله بعد ممکن است اقداماتی جهت ایزوله سازی ساختمان در برابر منابع انتشار امواج موجود در خارج از ساختمان صورت گیرد. ایمن سازی ساختمان مانع از نفوذ آلودگی امواج الکترومغناطیس به ساختمان می شود.

لزوما ارزیابی آلودگی امواج الکترومغناطیس به منازل ختم نمی شود. مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستانها، مراکز اقامتی و تفریحی، هتل ها، مراکز آموزشی، ساختمان های اداری و … نیز می توانند در معرض آلودگی امواج الکرومغناطیس واقع شوند.

با توجه به این امر که افراد ساعات بیشتری را باید در این ساختمان ها بگذرانند، بنابراین ارزیابی میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی در این مکان ها نیز حائز اهمیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

 

 

 

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد